+420 736 676 921
hrnova@duovet.cz
  • Péče o zvířátka s láskou
  • Péče o zvířátka s láskou
  • Péče o zvířátka s láskou


Aktuality

Pátek 12.8. 2022

V pátek 12.8.2022 bude v ordinaci přítomna jen sestřička od 17 do 19 hodin.

Stanovení optimální doby krytí u fen

Stanovení optimální doby krytí u fen


Převážná většina fen hárá dvakrát ročně v intervalu šesti měsíců a průměrná doba hárání je 21 dní. Za počátek hárání se označuje den, kdy zpozorujete první krvavý výtok. Základem úspěchu je sledovat fenu. U většiny fen můžeme několik dní před háráním pozorovat otok přezky, častější močení, někdy i změny chování např. mazlivost, únavu nebo nervozitu. Při těchto příznacích je nutné denně kontrolovat přezku například papírovým kapesníkem a čekat na první krvavou kapku. Tento den se považuje za první den hárání.

Nejvhodnějším termínem pro připuštění feny je obecně 9. až 15. den od začátku hárání. Poznáme to podle slábnoucího výtoku a změny zabarvení na slámově žluté, o fenu mají zájem ostatní psy (samci) a fena je svolná k páření – nechá na sebe naskočit psa a stáčí ocas do strany. Když fenu mírně zatlačíme na bedrech, tak se fena prohne v zádech a pohybuje přezkou.

V současné době máme ještě spolehlivější metody ke stanovení optimální doby krytí a tím jsou vaginální cytologie a měření hladiny progesteronu v krvi.


Vaginální cytologie obnáší výtěr z pochvy pomocí tamponu, kterým se snesou z vaginální sliznice buňky a ty se poté prohlédne pod mikroskopem.


Progesteron se měří z odebrané krve a dále se zpracovává dle možností veterináře.


Obě tyto metody je nutné podle výsledků několikrát opakovat pro co největší přesnost. První vyšetření je vhodné absolvovat 8.-9. den říje.


V NAŠÍ ORDINACI KOMBINUJEME OBĚ TYTO METODY A PROGESTERON STANOVUJEME PŘÍMO NA MÍSTĚ


    

Čipování veverek

Jedinečný zážitek v naší ordinaci v podobě čipování veverek  Jedná se o mláďata z chovatelské stanice přímo z našeho města. Bohužel na mazlení nebyly, to bychom asi dnes nedokončily ordinační hodiny 

          

Den otevřených dveří

17. 2. 2018 u nás v ordinaci proběhl den otevřených dveří. Cílem bylo ukázat veřejnosti "útroby" naší ordinace. Zájemci se mohli podívat na naše vybavení a poptat se na služby, které poskytujeme. Při vyplění krátkého kvízu také čekala na každého odměna :-)

      

Aktuality

Pátek 12.8. 2022


Více aktualit

Stanovení optimální doby krytí u fen

    
Více aktualit

Čipování veverek

          
Více aktualit

Ordinační hodiny

Pondělí, středa, pátek
17 - 19 hodin

V akutních případech nás kontaktujte
na telefonu 736 676 921 nebo 602 470 407.


Náš facebook